Imetamisnõustamine

Emapiim on parim, mida ema saab oma lapsele anda tema elutee alguses. Rinnaga toitmine on mugav – emapiim on alati soe, puhas ja kaasas. See on ka kõige odavam ja keskkonnasõbralikum toitmisviis. Rinnapiimas on kõik kasvamiseks vajalikud toitained lapse jaoks õiges koguses ja vahekorras. See on lapsele kergesti seeditav ning hästi omastatav. On väga oluline, et laps saaks esimesed kuus elukuud ainult rinnapiima ning seejärel rinnapiima koos eakohase tahke toiduga esimese eluaasta lõpuni ja kauemgi.

Paljudel emadel-lastel sujub toitmine kohe, mõnel mitte. Kui vajad abi, võta julgelt ühendust imetamisnõustajaga.

Millal imetamisnõustaja poole pöörduda?

– Alati, kui on mistahes küsimus rinnaga toitmise kohta mistahes vanuses lapsega.

– Kui oled lapseootel ja soovid eelinfot, kuidas ja millal imetamisega alustada või soovid arutada eelmist imetamiskogemust.

– Kui rinnaga toitmine on valus.

– Kui vastsündinu imeb vähem kui 8 korda ööpäevas.

– Kui rinnalaps pissib esimestel elukuudel vähem kui 6-8 x ööpäevas.

– Kui laps ei võta kaalus piisavalt juurde.

– Kui sulle tundub, et piima ei ole piisavalt.

– Kui rinnas on kõva tükk või kahtlustad rinnapõletikku.

– Kui laps on rinna otsas rahutu või keeldub imemast.

– Kui oled mures oma toidu, eluviisi või ravimite mõju pärast rinnalapsele.

– Kui saabub aeg anda lisatoitu – millist ja kui palju.

– Kui oled teelahkmel, kas ja kuidas imetamist jätkata või lõpetada.

Individuaalset imetamisnõustamist on võimalik saada e-kirja ja telefoni teel. Kirja- ja telefoninõustamine on tasuta. Eelistatum oleks telefoni teel, nii saaks vajadusel lisaküsimusi küsida ja saate vastuse kiiremini. 

Individuaalset nõustamist saab kodukülastusena Sakus vallas ja lähiümbruses  või kokkuleppel mõnes muus kohas (Nõmme, Laagri, Saue, Kohila, Hageri). Hetkel kehtib projektirahastus, seega praegu on omaosaluse hinnaks 5 eur (tasumine sularahas). Sakust kaugemale sõites lisandub väike transpordikulu.

 

Olen UNICEF`i imetamisnõustajate baaskoolituse läbinud imetamisnõustaja al. 2003 aastast ning kuulun samast ajast ka Sünni ja Imetamise Eesti Tugiühingusse (SIET). Hiljem läbinud mitmeid täiendkoolitusi.

Tel. 56461279 (Kairi), e-mail: kairi@lusti.ee

 

Lisainfot imetamise ja erinevates piirkondades tegutsevate nõustajate kohta leiad ka www.siet.ee.

Väga palju lugemismaterjali (eesti keeles) imetamisest ja rinnapiimast: https://www.perekool.ee/artiklid/category/artiklid/emapiimatarkus/

Ka siit leiad huvitavat infot, näiteks imikute gaasivaludest: https://www.okobeebi.ee/?cat=21

Alates 2019 aastast on Eestis avatud imetamisnõustamise telefoniliin: 59 095 500 eesti keeles teisipäeviti kl 17.00-20.00 ja reedeti 10.00-13.00, vene keeles kolmapäeviti kl 19.00-21.00 ja pühapäeviti kl 18.00-20.00. Telefonile vastavad Sünni ja Imetamise Eesti Tugiühingu nõustajad.