Lugemist

Siit leiad kasulikke linke, altpoolt aga lapsevanematele vajalikke raamatusoovitusi.

  • Kasulikku lugemist beebidest Ökobeebi lehelt: https://www.okobeebi.ee/   MTÜ Ökobeebi on rasedate, beebide ja väikelaste harmoonilise arendamisega tegelev üle-Eestiline oma ala spetsialistidest koosnev koostöövõrgustik.
  • Sünni- ja Imetamise Eesti Tugiühing – imetamisalane info, nõu ja abi, nõustajate kontaktid: https://www.siet.ee/
  • Saku Valla Kultuurikeskus, kus toimuvad meie võimlemistunnid ja veel palju põnevat suurematele lastele ja täiskasvanutele: https://www.sakuke.ee/et
  • Arendavad mänguasjad lastele Lusti Lastepoest, kaup ilma postikuluta kätte Sakust: https://www.lusti.ee/
  • Arendavad pildid beebidele (välja printimiseks ja paarikuusele lapsele näitamiseks, et arendada loogikat, tähelepanu, mõtlemist jms): http://www.brillbaby.com/free-download/infant-stimulation-cards.php

Kuna tundides ja loengutes on küsitud raamatusoovitusi, siis alljärgnevalt on toodud nimekiri  kasulikest ja huvitavatest raamatutest. Raamatute valik poodides on oluliselt suurem, aga alltoodud raamatud on need, mida kindlasti lugeda soovitame. Neid on soovitanud ka lektorid meie vestlusringides.

Väga head raamatud titaga peredele lugemiseks-mõtisklemiseks. 

LASTEPSÜHHOLOOGIA, KASVATUS, ARENG:

“Nutt ja jonnihood. Kuidas aidata oma lapsel tunnetega toime tulla.” Aletha J. Solter, 2007. Seda võiks lugeda kõik lapsevanemad juba veidi enne lapse sündi või kohe väikese beebi kõrvalt. Aga raamat annab nõu ka 2-3-aastaste vanematele.

“Terane laps” Sally Ward, 2009 (anti välja ka hiljem). Kuidas mängida lapsega nii, et tema aju, eriti kõne, areneks parimal moel? Mida lapse arengut jälgides silmas pidada erinevatel vanuseetappidel alates sünnist? Millised mänguasjad ja tegevused lapse arengut erinevatel arenguperioodidel toetavad ja mida tasuks vältida?

“Arendav algus” Margaret Sasse, 2011. Võimlemine arendab mitte ainult lapse keha, vaid ka aju. Raamat õpetab tegema beebi ja mudilasega arendavaid harjutusi vastavalt lapse arengutsüklile ning seletab lihtsas keeles lahti, miks mingi asi on vajalik ja miks just selles vanuses.

“Õpeta mind seda ise tegema. Montessori tegevused teile ja teie lapsele” Maja Pitamic, 2006. Kuidas lapsi väheste ja lihtsate vahenditega arendada. Teemad: eluks vajalikud oskused, meelte arendamine, keel, arvutamine, loodusteaduslikud teadmised.

“Väikelapse sotsiaalsus” Liisa Keltikangas-Järvinen, 2013. Lapsehoidja, väike lastehoid või lasteaed – erinevused ja head-halvad küljed? Mis vanusest alates ja kui kauaks oleks laps mõistlik lastekollektiivi viia? Kas lasteaed on vajalik väikelapsele või tema emale-isale? Kuidas  areneb lapse sotsiaalsus?

“Kuidas rääkida lastega nii, et nad kuulaksid ja kuulata lapsi nii, et nad räägiksid.” Elaine Mazlish, Adele Faber, 2009. Pealkiri räägib enda eest. Lugemiseks pigem suuremate laste vanematele (al 1-2-a).

“Tark lapsevanem” Thomas Gordon, 2003/2005. Kuidas rääkida lapsega nii, et ta sind kuulaks? Kuidas kuulata last nii, et ta tunneks, et teda mõistetakse? Kuidas lahendada probleeme ja konflikte peres nii, et keegi ei tunneks end kaotajana?

“Minu mõistus on otsas!” Isabelle Filliozat, 2013. Vaimuka, targa ja praktilise kasvatusraamatu teema on tuttav kõigi 1—5-aastaste laste vanematele: laste kapriisid, nutu-, jonni- ja raevuhood. Teie laps keeldub hommikul pükse jalga panemast. Ta korraldab poes piinlikke stseene, ta teeb täpselt seda, mida te hetk tagasi keelasite, ise teile silma sisse vaadates. Raamatu autor on prantsuse lastepsühholoog ja terapeut.  Raamatus seletatakse, mis toimub kriiside ajal lapse ajus ja mis võib põhjustada probleemse käitumise. Igale probleemile soovitatakse konkreetset lahendust, mis ei kustutaks lihtsalt tulekahju, vaid aitaks lapsel kasvada iseseisvaks ja vastutustundlikuks täiskasvanuks. Tänu koomiksilaadsetele illustratsioonidele ja alapealkirjadele on kerge leida just teid hetkel huvitavat probleemi ja selle lahendusi. Jutt on konkreetne ja parajalt lühike. Väga hea raamat. ttps://www.raamat24.ee/minu-moistus-on-otsas/

“Kaini kasvatamine” Dan Kindlon, Michael Thompson, 2003/2007. Kohustuslik lugemine kõikide poiste vanematele. Mõtlemapanevat infot saab suuremate (juba koolis käivate) poiste kasvatamiseks-mõistmiseks. Sobib lugemiseks näiteks neile, kel on teismeliste poistega probleeme või juba ennetavalt enne poja puberteediiga. Raamatus jagavad kaks lastepsühholoogi oma kogemusi, mida nad on saanud töötades poistega enam kui kolmekümne aasta vältel koolipsühholoogide, psühhoterapeutide ja perenõustajatena.

“Kuidas beebid mõtlevad? Uurimus lapsepõlvest.” Alison Gopnik, Andrew Meltzoff, Patricia Kuhl, 2003. Põnev lugemine beebidega tehtud uuringutulemustest – kuidas beebide aju töötab ja areneb, mida arendavat tegevust valides silmas pidada, kuidas areneb keel ja kõne. Ei ole n-ö kohustuslik lugemine, kuid huvitav siiski.

“Mida beebid mõtlevad” Alison Gopnik, 2013. Sarnane eelmisele (ka üks autor on sama), kuid värskem väljalase, eelmist enam müügil ei ole.

“Nututa uni” Elizabeth Pantley, 2009. Kui ei taha kuid või lausa aastaid olla magamata, sest laps ärkab iga paari tunni tagant üles ning ei taha ka katsetada meetodit, kus laps tuleks üksi end magama nutma jätta, siis võite siit raamatust palju häid nippe ja nõuandeid saada. Lisaks üldist infot, nt erinevas vanuses laste ööpäevane unevajadus jms.

“Tardunud pilk. Televisiooni füsioloogilised mõjud ja lapse areng” Rainer Patzlaff, 2003. Tasub raamatukogust võtta ja lugeda. Mida teeb telerivaatamine inimesega (ka lapsega), mis vanusest ja kas üldse on teler vajalik? Raamat kutsub teleriga teadlikumalt ümber käima ning püüab nähtavaks teha ohtusid, mis on telerivaatamisega seotud. Eriti väikelapseeas. Palju kasulikku mõtlemisainet läbi näidete ja uurimistulemuste.

TERVIS, RAVIMINE:

“Pereema raviraamat”, Terje Tähe, 2015. Värske, mahukas ja väga hea raamat kõigile pereemadele, kes on pigem loodusravi kui tabletiusku. Samuti sobib raamat neile, kes soovivad tavalist ravi looduslike võtetega toetada (sidrun, sibul, küüslauk, jalavannid, mähised jne). Raamat on väga lihtsa ja loogilise ülesehitusega, mistõttu on sealt vajalikku infot väga kerge kiiresti leida (nt kurguvalu, palavik, köha, seljavalu, puugihammustus, trauma vms). On ka pildimaterjal, mis aitab loetut paremini mõista ja juhised on väga konkreetsed – mida hakkida, kuidas soojendada, millega kurku kuristada või kuidas kompressi teha jne. 20 aasta jooksul kogutud tarkused, mis on kõik kas autori enda kolme lapse (ja mehe) või teiste emmede laste peal järele proovitud ning toimivad.

“Mina olen ookean. Lapseootel keskkonnateadlase päevik.” Sandra Steingraber, 2009. Kasulik raamat kõigile, kes alles plaanivad last saada, kuid mõtlemapanev ka rasedatele ja kõigile teistele. Räägib keskkonnaohtudest, rasedusest, imetamisest jm. Põnev, põhjalik, kohati hirmutav ja vahel humoorikas.

“Toidu mõju lapse ajule, arengule ja käitumisele”Madleen Simson, Egle Oja, 2010. Huvitav ja põhjalik, tasub lugeda kõigil lapsevanematel. Raamat aitab otsida selgitusi kaasajal üha rohkemaid peresid puudutavatele vastuseta küsimustele: miks muutuvad meie lapsed üha hüperaktiivsemaks, autistlikumaks, miks nende areng ei suju või kulgeb läbi tagasilöökide, miks nad meditsiini tormilisest arengust hoolimata nii sageli
haigestuvad. Raamatust leiab:
… kuidas toit mõjutab lapse arengut
… milliste haigusteni võib viia kokkupuude raskemetallide ja muude toksiinidega
… kuidas elavhõbe kahjustab organismi
… millist varjatud ohtu võivad peita endas hammaste amalgaamtäidised
… mis on opioidsed peptiidid ning kuidas need kahjustavad närvisüsteemi
… millist mõju võib avaldada vaktsineerimine lapse ajule
… mis on toidutalumatus, mida tähendab gluteenitalumatus
… milliseid terviseprobleeme võib põhjustada piim
… kuidas manipuleerivad meie tervisega pärmseened
… miks on valge suhkur halb
… mida tasub teada õlidest ja rasvadest
… millega terviseprobleeme põhjustavaid baastoiduaineid asendada ning hulgaliselt tervislikke retsepte.

“Laste rännak” Brandon Bays, 2008. Mõtlemapanevate näidetega elust enesest. Kui lapsel on probleeme, millest arstid ja psühholoogid jagu ei ole saanud, võib abi saada rännakumeetodist.

“Laps. Meditsiinilis-pedagoogiline nõuandja“, W. Goebel, M.
Glöckler, 2008. Laste haigused, nõuanded koduseks raviks, kasvatusest jne.